Uzyskaj 50% zniżki na motyw Brisk. Oferta limitowana

+1 555 87 89 56 80 Harrison Lane, FL 32547[/uicore-icon ]

Realizacje Fundacji Zdrowe Miasto

Przebudowa dworca w Sokółce Ocena warunków życia mieszkańców i jakości usług publicznych

Miasto Sokółka w ramach dofinansowania z Polskiego Ładu otrzymało fundusze na zrealizowanie inwestycji w postaci przebudowy dworca PKP w Sokółce. Fundacja Zdrowe Miasto zajęła się przygotowaniem strategii rozwoju regionu gminy Sokółka . Jest to ogromne wyzwanie finansowe i logistyczne. Obejmuje zarówno przebudowę samego budynku wraz z siecią wodno – kanalizacyjną oraz budową infrastruktury towarzyszącej m.in. parkingu i ścieżki rowerowej, chodników, zatok i wiat przystankowych komunikacji miejskiej i międzymiastowej, strzeżony postój TAXI oraz nowoczesne centrum przesiadkowe. Fundacja Zdrowe Miasto przeprowadziła badanie ankietowe mające na celu poznanie opinii, pomysłów i uwag od mieszkańców odzwierciedlających ich zróżnicowane potrzeby w określonej tematyce. Wyniki przeprowadzonej ankiety pokazały, że kwestie związane z remontem i przebudową dworca stanowią istotną kwestię dla mieszkańców. Zainteresowanie udziałem było ogromne, a w ciągu tygodnia na pytania w niej zawarte odpowiedziało niemalże 600 osób. Przeprowadzone badanie pokazało, iż społeczność Sokółki chce być zaangażowana w to co dzieje się w ich mieście. Ludność docenia wszystkie zmiany przeprowadzane w regionie i chętnie mówi o tym, co należy jeszcze usprawnić, aby wszystkim żyło się lepiej.

Przebudowa Dworca w Sokółce

Szkolenie pracowników Szpitala MSWiA w Białymstoku

W dniach 11-12 marca 2022 Fundacja Zdrowe Miasto przy współpracy ze szpitalem MSWiA w Białymstoku zorganizowała szkolenia „Kompetencje Menedżerskie – czyli jak być szefem, od którego nie odchodzą pracownicy?” oraz „Budowanie zespołu, komunikacja i współpraca w zespole”, w którym wzięła udział kadra zarządzająca Szpitala MSWiA. Swoją wiedzą podzielili się z pracownikami szpitala wieloletni szkoleniowcy Krzysztof Firlik oraz Jakub Bartczak. Szkoleniowcy pokazali w jaki sposób należy skutecznie zarządzać zespołem, aby pracownicy chcieli pracować dla swoich przełożonych oraz, aby ich praca była efektywna. 

 Odbyła się również Konferencja podsumowująca projekt  PROTECT MED – innowacyjne rozwiązanie dla szpitala. Projekt „Protect Med” zakładał stworzenie trzech technologicznych rozwiązań (bezobsługowa rejestracja, robot dezynfekujący i mobilny asystent medyczny) , które pomogą sprawnie diagnozować pacjentów, jednocześnie chroniąc personel placówki medycznej. Projekt „PROTECT MED – opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych” o wartości blisko 8,9 mln zł jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektów pozakonkursowych – prewencja i leczenie: COVID-19. W Konferencji udział wzięli m.in.: Alicja Skindzielewska – dyrektorka SP ZOZ MSWiA w Białymstoku oraz dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, Politechnika Białostocka.


Światowy Dzień Wzroku- LOVE YOUR EYES

W dniu 14 października 2021 r, w godz. 14-18, Klaster Medyczny we współpracy zfirmą Bayer oraz Centrum Okulistyki Doktora Michnowskiego zorganizował bezpłatnebadanie wzroku w Galerii Alfa w Białymstoku. Tego dnia obchodziliśmy Światowy DzieńWzroku. Hasłem tegorocznej edycji było #LoveYourEyes. Jest to globalne wydarzeniemające zwrócić uwagę na ślepotę i zaburzenia widzenia. Obchody święta mają na celupromowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki, podnoszenie świadomościspołecznej w tym zakresie oraz wpływanie na rządy krajów, by przeznaczały fundusze naprogramy zapobiegające ślepocie.

 

Profilaktyka 40 + 10.07.2021 r. Augustów

Dnia 10 lipca 2021 roku w Sanatorium Uzdrowiskowym w Augustowie Fundacja Zdrowe Miasto jako Koordynator Klastra Medycznego we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowała event promujący program pilotażowy „ Profilaktyka 40plus”. Wydarzenie zorganizowane zostało w godzinach 12:00-18:00 i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno kuracjuszy sanatorium jak również mieszkańców oraz osób przebywających na wakacjach. Osoby biorące udział w evencie miały okazję wykonać bezpłatne badanie ciśnienia, zbadać BMI, skonsultować swoje problemy zdrowotne z lekarzami o specjalizacjach: internista, okulista, dermatolog oraz kardiolog. Przeprowadzony został krótki trening na świeżym powietrzu, a każda chętna osoba otrzymała poradę psychodietetyka. Istniała również możliwość otrzymania karty EKUZ oraz porady dietetyka.

 

Profilaktyka 40+ 7.08.2021 r. Supraśl

Dnia 7.08 2021 roku na bulwarach w Supraślu Fundacja Zdrowe Miasto jakoKoordynator Klastra Medycznego we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowała po raz kolejny event promujący program pilotażowy „Profilaktyka 40 plus”. Zainteresowanie mieszkańców oraz przejezdnych przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Takie wydarzenia pokazują, iż programy profilaktyczne są potrzebne i warto brać w nichudział. Event odbył się w godzinach 12:00-18:00, a osoby biorące w nim udział miały możliwość skorzystania z porad okulisty, dermatologa, internisty, kardiologa oraz fizjoterapeuty. Wykonywano również podstawowe badania :w tym pomiar cukru, ciśnienia oraz badanie składu masy ciała. Każda osoba biorąca udział w wydarzeniu mogła skonsultować swoje wyniki oraz porozmawiać z dietetykiem, a także spróbować przepysznych zdrowych przysmaków. Podczas dnia z profilaktyką 40 plus można było wyrobić kartę EKUZ oraz nauczyć się jakże ważnej czynności: wykonywania pierwszej pomocy medycznej. Oprócz tego można było pomóc innym honorowo oddając krew, a także wykonać bezpłatnie mammografie oraz zaszczepić się przeciw Covid – 19. Został także przeprowadzony krótki trening pod chmurką- z profesjonalną trenerką personalną, która w czasie eventu udzielała porad dotyczących zdrowego trybu życia i zachęcała wszystkich do codziennych ćwiczeń.

 

Profilaktyka 40+ 29.08.2021 r. Łomża

Dnia 29 08 2021 roku w Łomży, przy Kościele Rzymskokatolickim pod wezwaniem. Krzyża Świętego Fundacja Zdrowe Miasto jako Koordynator Klastra Medycznego we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zorganizowała już po raz trzeci event promujący program pilotażowy „ Profilaktyka 40 plus”. Event odbył się w godzinach 10:00-16:00, a osoby biorące w nim udział mogły skorzystać z porad: dietetyka, internisty, kardiologa, dermatologa. Istniała również możliwość wykonania podstawowych badań : w tym badanie składu masy ciała, poziomu cukru we krwi, zmierzenie ciśnienia tętniczego oraz zbadanie znamion dermatoskopem. Mieszkańcy mogli skonsultować swoje problemy z fizjoterapeutą oraz wykonać podstawowe badanie oczu. Tak jak podczas poprzednich wydarzeń można było wyrobić kartę EKUZ, zaszczepić się przeciwko Covid- 19 oraz nauczyć się wykonywać pierwszą pomoc medyczną.

Do badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS zachęcała mieszkańców Łomży wybitna lekkoatletka Maria Andrejczyk, która na olimpiadzie w Tokio zdobyła srebrny medal w rzucie oszczepem.– Jestem tutaj, aby zachęcić Państwa do zadbania o swoje zdrowie. Jako zawodowy sportowiec dobrze wiem, jak to zdrowie jest ważne, ponieważ jest ono głównym wyznacznikiem sportowych sukcesów. Kiedy tego zdrowia nie ma, ja na te zawody nawet nie mogę pojechać, ponieważ miesiącami tułam się po lekarzach – powiedziała mistrzyni. – Dwarazy w swoim życiu spóźniłam się z diagnozą i dwa razy musiałam zostać zoperowana. Chciałabym abyście Państwo uniknęli czegoś takiego. My zawodowi sportowcy mamy obowiązek wykonywania regularnych badań do co pół roku z każdego zakresu, żeby kontrolować swój organizm. Kontrolując organizm nabieramy świadomości własnego ciała,własnego zdrowia, a dzięki temu też możemy kontrolować swoje życie. Bez zdrowia nie ma frajdy z życia – przekonywała Maria Andrejczyk.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Ta choroba może dotknąć każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. W najgorszym przypadku może stać się przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Grupy charakteryzujące się wysokim ryzykiem zachorowania:

  • osoby młode, dojrzewające, kobiety w okresie okołoporodowym;
  • osoby w wieku podeszłym;
  • osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny, osoby narażone na przewlekły stres życiowy;

Profilaktyka depresji:

  • Zadbaj o zdrowy sen;
  • Zadbaj o relacje;
  • Zarządzaj stresem;
  • Sprawiaj sobie i innym drobne przyjemności;
  • Bądź w dobrej relacji ze sobą;
  • Prowadź aktywny tryb życia.

Konsultacje społeczne- gmina Tykocin

Fundacja Zdrowe Miasto we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, Wydziałem Ekonomii i Finansów przeprowadziła internetowe badania ankietowe w ramach konsultacji społecznych w gminie Tykocin. Badania zostały wykonane w ramach projektu Liderzy Konsultacji Społecznych a celem ankiety było zebranie opinii, uwag i pomysłów na wprowadzenie ładu w przestrzeni objętej opracowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Wyniki ankiet pokazują nam, iż problematyka zagospodarowania przestrzennego stanowi dla badanych bardzo istotną kwestię. Mieszkańcy gminy interesują się głównie budową bądź rozbudową infrastruktury technicznej, dróg i sieci wodno- kanalizacyjnych. Osoby biorące udział w ankiecie są przychylne przekształcaniu terenów rolnych w gminie. Inicjatywa wprowadzania Konsultacji Społecznych oraz przeprowadzania ankiet jest bardzo istotna i stanowi ważny punkt symbiozy pomiędzy Urzędami Gmin a mieszkańcami. Bierzmy udział we wszelkich ankietach w naszych Gminach, gdyż każdy głos jest ważny. To właśnie My Zmieniamy Naszą Przestrzeń.

Środa z profilaktyką! Depresja
Nie oceniaj – wspieraj!

19 lutego 2020 r. Klaster Medyczny we współpracy z NFZ zorganizował wydarzenie dotyczące walki z chorobą XXI wieku- depresją. Na specjalnym stoisku w Galerii Alfa można było skorzystać z konsultacji z terapeutą, dowiedzieć się czym jest dogoterapia, jak wygląda terapia tańcem czy dietą, a także zbadać skład masy ciała. Czym jest depresja? -to grupa zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, jedną z nich jest obniżony nastrój oraz długotrwałe odczuwanie smutku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Ta choroba może dotknąć każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. W najgorszym przypadku może stać się przyczyną samobójstwa i jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Grupy charakteryzujące się wysokim ryzykiem zachorowania:

  • osoby młode, dojrzewające, kobiety w okresie okołoporodowym;
  • osoby w wieku podeszłym;
  • osoby, które przebyły w życiu epizod depresyjny, osoby narażone na przewlekły stres życiowy;

Profilaktyka depresji:

  • Zadbaj o zdrowy sen;
  • Zadbaj o relacje;
  • Zarządzaj stresem;
  • Sprawiaj sobie i innym drobne przyjemności;
  • Bądź w dobrej relacji ze sobą;
  • Prowadź aktywny tryb życia.

Środa Z Profilaktyką
podlaskiego NFZ i Klastra Medycznego
Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

22 stycznia 2020 r. od godz. 10 do godz.13 w białostockiej galerii Alfa miało miejsce propagowanie wydarzenia „Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy”. Spotkanie miało na celu przedstawienie choroby jaką jest rak szyjki macicy, rozpowszechnianie informacji o badaniach oraz przedstawienie konsekwencji braku profilaktyki.

Rak szyjki macicy

  • Rak szyjki macicy jest jednym z najbardziej „podatnych na profilaktykę” nowotworów złośliwych u kobiet.
  • Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem do końca szóstej dekady życia. Około 60% zachorowań występuje między 45 a 64 rokiem życia.
  • Rocznie rak szyjki macicy wykrywany jest u ok. 3 000 kobiet, prawie połowa z nich przegrywa z nim walkę. Jakie są czynniki rozwoju raka szyjki macicy?
  • Przewlekłe zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.
  • Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego.
  • Wieloletnie stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych.  Duża liczba partnerów płciowych.
  • Duża liczba porodów.
  • Wieloletnie palenie papierosów.
  • Niski status socjoekonomiczny i gorszy dostęp do opieki medycznej

Co to jest cytologia?

  • Badanie cytologiczne to skuteczne, bezbolesne i bezpieczne badanie komórek z szyjki macicy. Pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie występują żadne objawy. Daje nam szanse na bardzo wczesne wykrywanie nieprawidłowości.
  • Do pobrania rozmazu cytologicznego wykonywanego przez lekarza ginekologa lub położną wykorzystuje się sprzęt jednorazowego użytku, tj. wziernik ginekologiczny i szczoteczkę cytologiczną.

Cukrzycy mówimy STOP!

13 listopada 2019 Klaster Medyczny we współpracy z NFZ zorganizował wydarzenie „Środa z profilaktyką. Nie słodzimy! Mówimy wprost- cukier zabija”. Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, a jej powikłania np. nadciśnienie, choroby układu krążenia, czy też choroby nerek zabijają coraz młodsze osoby. Okazuje się bowiem, iż ponad 30% chorujących w Polsce przez wiele lat nie ma świadomości choroby.

Każda osoba, która 13 listopada w godzinach 10-14 odwiedziła galerię handlową Alfa, mogła zupełnie za darmo określić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, oznaczyć BMI, porozmawiać z dietetykiem, a także poznać przepisy na zdrowe i smaczne przekąski. Bez wątpienia lepiej zapobiegać, niż leczyć…

18 lipca 2020- Piknik prozdrowotny w Supraślu

18 lipca 2020- Piknik prozdrowotny w Supraślu

W sobotę 18 lipca 2020 r. Klaster Medyczny we współpracy z NFZ zorganizował wydarzenie „Aktywny poranek”. Bez wątpienia każdy moment jest dobry, aby zadbać o to co jemy oraz poświęcić trochę czasu na ruch i sport na świeżym powietrzu. Organizatorzy pikniku przekonywali mieszkańców, iż dobre nawyki to najlepszy lek na długie życie. Na miejscu odbył się trening aktywizujący dla seniorów i nie tylko, poprowadzony przez fizjoterapeutę. Można było również wziąć udział w treningu jogi dla początkujących, a także zdobyć informację dotyczące zdrowego odżywania. Odbyła się degustacja przekąsek białkowych i nietuczących słodyczy. Każdy mógł zrobić badanie składu masy ciała oraz skorzystać z porad dietetyka, poznać nowe przepisy na zdrowe i smaczne dania

 

Biuro fundacji
Alfa Centrum, ul. Świętojańska 15, 15-277 Białystok

Adres siedziby
Zielona 2/27, 16-030 Ciasne, gm. Supraśl

© 2024 ·  Fundacja Zdrowe Miasto